Okolice Solej w 7 dni

Dla turystów żądnych przygód Gospodarze Siedliska Solej proponują 7 fascynujących wycieczek. Wycieczki są propozycją spędzenia czasu w bliższej i dalszej okolicy i trzeba je zorganizować we własnym zakresie.

Kotlina Kłodzka – kraina geograficzna w Sudetach Wschodnich otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie oraz Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną, w której znaleźć można mnóstwo średniowiecznych zamków, pałaców, ruin, tajemnych przejść podziemnych, ukrytych sztolni z czasów II wojny światowej i wiele innych… Jest to największa w Sudetach kotlina śródgórska, obszar atrakcyjny turystycznie – można tutaj znaleźć wiele wspaniałych krajobrazów i unikatowych w skali europejskiej miejsc. Region słynie z urokliwych górskich miasteczek, czystego powietrza, szlaków turystycznych i leczniczej wody mineralnej – między innymi dlatego powstały tutaj liczne i słynne w całej Polsce uzdrowiska.

Dzień 1

Wyprawa do Międzygórza ok. 10 km, nasza propozycja przejścia pieszo przez góry, najpierw wjeżdżając kolejką na Czarną Górę, następnie ok. 4 km pieszo w dół.

Przepiękna XIX – wieczna miejscowość letniskowa, położona w głębi doliny. Atrakcje, których nie wolno ominąć to Wodospad Wilczki, drugi co do wielkości w polskich Sudetach oraz Ogród Bajek – baśniową krainę z wieloma figurkami które na nowo wprowadzają nas w świat dzieciństwa.

Będąc w Międzygórzu warto również odwiedzić Marię Śnieżną, kościół na górze Iglicznej w którym znajduje się figura Matki Boskiej Śnieżnej, została ona koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1983 roku.

Charakterystyczna dla Międzygórza zabudowa wzorowana na tyrolskim budownictwie ludowym w połączeniu z przepięknymi panoramami górskimi daje wrażenia które mocno zapisują się w naszej pamięci co sprawia ze chce się tutaj wracać.

Dzień 2

Odwiedź Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej z Galerią „ZACZAROWANY ŚWIAT ZAPAŁEK” (Rezerwacje: tel. +48 74 811 06 37) Zobaczyć tu również warto Kaplicę św. Floriana na Górze Parkowej i zabytkowe baszty. Przystanek w Parku Zdrojowym w Polanicy by ugasić pragnienie w Pijalni Wód Mineralnych. Przy głównej alei parku znajduje się fontanna, która wieczorami podczas specjalnych pokazów podświetlania, zmienia swoje oblicze nie do poznania – fascynujące widowisko! Z Polanicy warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Zamku „Leśna” na Szczytniku, zbudowany w 1832 r. na miejscu fortu z XVIII w. Ten neogotycki zamek usytuowany jest na skalnej krawędzi nad Szczytną.

Dzień 3

Park Dinozaurów w Karłowie. Najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, znajdujący się w enklawie Narodowego Parku Gór Stołowych, w którym postawiono 30 figur odzwierciedlających prehistoryczne zwierzęta, wszystko to wkomponowane w naturalny górski krajobraz.

Dzień 4

Może obudzi się z zimowego snu… Unikalny mikroklimat  Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów

Dzień 5

Udaj się na przejażdżkę safribusem w ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem w Czechach … i zakupy

Dzień 6

Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” w Lądku-Zdroju. Można skorzystać z basenów, różnorodnych kąpieli leczniczych i relaksacyjnych.

Dzieci znajdą wiele ciekawych miejsc – Park Dinozaurów w Karłowie i Kletnie, Jaskinia Niedźwiedzia z rekonstrukcją zwierząt zamieszkujących te tereny, Aquapark i Muzeum Zabawek w Kudowie, Ogród Bajek w Międzygórzu, ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem w Czechach

Ranking ciekawych miejsc na Ziemi Kłodzkiej:

  • Szczeliniec w Górach Stołowych
  • Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” w Lądku-Zdroju
  • Rynek w Dusznikach-Zdroju
  • Błędne Skały w Górach Stołowych
  • Most Świętego Jana w Kłodzku
  • Kościół Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
  • Muzeum Zabawek w Kudowie

Dzień 7

Kłodzko lub zalew w Stroniu Śląskim, to przyjemne miejsce z dużą plażą. W Kłodzku koniecznie należy zwiedzić Twierdzę Kłodzką i jej podziemia, gdzie niektóre punkty są  tak niskie, że trzeba iść prawie na czworakach, neorenesansowy ratusz i Studnia barokowa.